מה זה בכלל ג׳יו-ג׳יטסו?
נתחיל עם קצת היסטוריה, או כמו שאומרים, נתחיל מההתחלה.

נכתב ע"י דוד בנימין

ג'יו ג'יטסו קיים כבר למעלה מ-2500 שנה. הטכניקות פותחו בהודו על ידי נזירים, שביקשו להגן על עצמם מפני שודדים. אמנות הלחימה החדשה התפשטה דרך סין והגיעה בסופו של דבר ליפן, שם נוצרו עם השנים סגנונות שונים, כך שלמעשה הג'יו ג'יטסו מהווה כותרת ללא מעט שיטות לחימה שונות. מקורם של הג'ודו והאייקידו, למשל, הוא גם בג'יו ג'יטסו.

אלא שהתפנית בעלילה החלה בשנת 1914, כשמאסטר יפני לאומנויות לחימה העונה לשם אסיי מאדה הגיע לברזיל והחל לעבוד עם האוכלוסיה המקומית. אחד האנשים שסייעו למאדה באותה תקופה היה פוליטיקאי ברזילאי בשם גאסטו גרייסי. לאות תודה והערכה לימד מאטה את בנו של גאסטו, קרלוס, ג'יו ג'יטסו מסורתי.

קרלוס העביר את התורה הלאה לשאר אחיו, כאשר הבולט שבהם היה האח הצעיר, הליו. גרייסי הצעיר, שהיה נער צנום וחלש וכל חייו היה אדם קטן ממדים, התקשה להתמודד מול לוחמים גדולים וחזקים ממנו, כיוון שטכניקות הג'יו ג'יטסו המסורתי מצריכות כוח פיסי רב שאותן התקשה לבצע.

בכדי להתגבר על מכשלה זו, החל הליו ללטש ולשפר את הטכניקות כדי לבצען ללא הסתמכות יתרה על כוח. והחל לפתח טכניקות המבוססות מנוף ותזמון, לימים נקראה השיטה שפיתח "גרייסי ג'יו ג'יטסו" או "ג'יו ג'יטסו ברזילאי", כשעיקר כוחה של השיטה מצוי בטכניקות לוחמת הקרקע.

לאחר מכן הליו אתגר הרבה אלופים יפנים חזקים וגדולים ממנו להוכיח כי השיטה שפיתח יעלה יותר וכך ניצח המון לוחמים וזכה להיקרא האבא של הג'יו- ג'יטסו ברזילאי.

סגנון זה הלך וצבר תאוצה בזירות לחימה שרווחו אז והיום בברזיל, "VALE TUDO" ("הכל מותר" בפורטוגזית). הרוח החיה מאחרי אותם טורנירים סמי-מחתרתיים היתה האחים הליו וקרלוס גרייסי, שארגנו ולחמו במרביתם. משפחת גרייסי שלטה בענף ללא עוררין, מאות ואלפי תלמידים עברו תחת ידם וגם צבא ברזיל אימץ מאוחר יותר את השיטות של הליו.

למרות הפופולאריות האדירה של הגרייסים, שיטתם כמעט ולא הוכרה מחוץ לברזיל. המפנה הגדול חל רק ב-1993. בדנבר, ארצות הברית, שם נערכה תחרות ראשונה מסוגה בשם Ultimate Fighting Championship (בקיצור: UFC). הרעיון מעבר לאותה תחרות היה להפגיש לוחמים משטחי הלחימה השונים.

וכך לאותו ערב שהיווה הלכה למעשה את "המפץ הגדול" בתחום זירות הלחימה, הגיע ברזילאי צעיר בן 26 בסך הכל, צנום ולא מרשים למראה, העונה לשם רויס גרייסי, אחד משבעת בניו של הליו גרייסי.

״רבע העוף״ מריו דה ז'נירו, שקל אז 85 ק"ג הנמתחים על גובה של 185 ס"מ, הוכתר כאלוף, לאחר שניצח שלושה קרבות בערב אחד ועשה זאת בקלילות, במהירות ומול גושי בשר הגדולים ממנו משמעותית.

כמה חודשים לאחר מכן נערך הטורניר השני, שכבר היה גדול ונוצץ יותר.

שידור הטלוויזיה מהאירוע היה התוכנית הנצפית ביותר במסגרת ה-PPV (צפייה בתשלום).

גרייסי טייל לאורך ארבעה קרבות בדרך לניצחון נוסף, כשבחצי הגמר הוא הביס את אלוף העולם בג'ודו ובג'יו ג'יטסו מסורתי, הולנדי גדל גוף בשם רנקו פרדול, שלאחר מכן הצהיר כי הוא מתכוון להשתלם בג'יו ג'יטסו הברזילאי ואף עמד בהבטחתו.

בשנת 1994, כמה חודשים לאחר ה-UFC שנערך בארה"ב, התקיימה ביפאן תחרות VALE TUDO.

לאותו טורניר יוקרתי הגיעה אגדה בהתהוותה, ריקסון גרייסי, אחיו הגדול של רויס ומי שנחשב עד היום כלוחם הטוב ביותר שיצא ממשפחת גרייסי. כמעט מיותר לציין שריקסון פשוט מיגר את כל יריביו לזירה.

ההצלחה של הטורנירים הללו הביאה להיווצרותן של זירות לחימה נוספות וגם לאלו הגיעו נציגים נוספים ממשפחת גרייסי, שעשו שמות ביריביהם ושלטו בענף ללא מצרים. אומנויות הלחימה האחרות נאלצו להכיר בדומיננטיות של השיטה החדשה, והחלו מאמצות טכניקות של גרייסי ג'יו ג'יטסו על מנת ליישר קו עם חבורת הברזילאים שהשתלטה להם על הזירות.

כל אותן תחרויות בהשתתפות הגרייסים הכו גלים ברחבי העולם, משפחת גרייסי הפכה למפורסמת ועשירה כקורח, בתי הספר שהם פתחו היו ללהיט, הם השיקו ליין שלם של מוצרים, הם מעבירים תוכניות אימון מיוחדות לכוחות הביטחון האמריקאיים ואפילו השב"כ שלנו נעזר בהם.

הם גידלו דורות של תלמידים שכבר הספיקו להפוך מורים. כיום נדיר למצוא מדינה בעולם בה אין סניפים של הג'יו ג'יטסו הברזילאי.

משפחת גרייסי דהיום הנה משפחה ענפה, המונה כמה עשרות לוחמים. רק קרלוס לבדו העמיד 20 צאצאים שהג'יו ג'יטסו זורם בעורקם. מרבית הגרייסים מתגוררים כיום בקליפורניה, ארה"ב. כמעט כל אחד מהגרייסים מהווה אימפריה פיננסית בפני עצמו. הם ידועים כמשפחה מגובשת ומקפידים לא להילחם האחד בשני או בתלמידיהם. כשאחד מבני המשפחה עולה להילחם, מתלווים אליו כמה מבני המשפחה והם צועדים בטור מלוכד עד לזירה.

 

רשת רויס גרייסי ג׳יו-ג׳יטסו

R.G.J.J.N- Royce Gracie Jiu-Jitsu Network

ארגון ״רויס גרייסי ישראל״ בראשותו של יו״ר הארגון בארץ דוד בנימין, אשר רועי פרץ ג׳יו-ג׳יטסו הינה חלק בלתי נפרד ממנו – הוא אחד מעשרות סניפים בעולם המתאמנים תחת שיטתו ופיקוחו של רויס גרייסי האגדי.

דוד בנימין הינו חלוץ השיטה ונציגו הרשמי הראשי של רויס גרייסי בישראל.

 

זהו אותו רויס גרייסי  שהדהים את עולם אומנויות הלחימה כאשר בשנת 1993 בדנבר ארה"ב, נכנס לתוך זירת קרבות של ליגת UFC בתחילת דרכה, שבה אין חוקים, אין הגבלת משקל או זמן, רויס גרייסי ששקל 77 קילו ניצח מתחרים שונים מכל אומנויות הלחימה, כגון: אגרוף, אגרוף תאילנדי, האבקות, קונג-פו, קראטה ועוד… בין הלוחמים שניצח היו קן שמרוק, קימו, דן סברן, ועוד.. כאשר לכל לוחם יתרון משמעותי של משקל לעומת רויס, 30 קילו או יותר, בשנת 2004 רויס הביס לוחם סומו שמשקלו עלה על 220 קילו. לאחר מספר שנים שהביס לוחמים שונים שינה רויס את תפיסת עולם אומנויות הלחימה ולא השאיר מקום לספק כי "גרייסי ג'יו-ג'יטסו" היא אומנות הלחימה היעילה ביותר לקרבות חופשיים.

 

דוד בנימין בעל תואר בחינוך, התאמן כל חייו בקראטה (בדרגה חגורה שחורה דאן 4) עד שנחשף לג'יו ג'יטסו.

לאחר שטס לסמינר בחו"ל אצל רויס גרייסי, נרקם קשר טוב בין השניים ורויס הגיע להעביר סמינר בכרמיאל כבר בשנת 2003 ומאז מגיע בכל שנה להעביר סמינר לחברי הארגון בישראל שמכפיל את גודלו משנה לשנה.

דוד בנימין לוחם קרבות חופשיים ולמעשה מהראשונים שהתחרו בקרבות MMA בארץ.

היום דוד מאמן ג'יו-ג'יטסו בכרמיאל ילדים, נוער ובוגרים, כמו כן מאמן לוחמים לקרבות MMA.

תחת מטריית הארגון בישראל פועלים מספר סניפים ברחבי הארץ .

דוד בנימין:  052-2695035

 

רועי פרץ ג׳יו-ג׳יטסו

רועי פרץ משמש כנציגם של רויס גרייסי ודוד בנימין, מנהל ומאמן במועדון רועי פרץ ג'יו-ג'יטסו.
רועי החל את דרכו בקראטה מגע מלא (בעל חגורה שחורה דאן 2), היה אלוף ישראל לנוער בקראטה, בשנת 2005 התחיל את דרכו בג'יו ג'יטסו אצל מאמנו עד היום דוד בנימין.
רועי קיבל את החגורה השחורה מרויס גרייסי בפלורידה- ארה"ב בשנת 2014.
לוחם MMA בינלאומי בעל נצחונות מרשימים בזירה ובכלוב.    
מדריך מוסמך מטעם מכון וינגייט.

אחיו של רועי, צחי פרץ, גם החל את דרכו בקראטה מגע מלא, בשנת 2006 בעקבות המעבר של אחיו לג׳יו-ג׳יטסו, התחיל צחי להתאמן עם רועי, צחי זכה מספר פעמים בתואר אלוף ישראל בג'יו-ג'יטסו ברזילאי.
צחי כיום מחזיק בחגורה חומה של רויס גרייסי, לוחם MMA ומדריך מוסמך מטעם וינגייט.

על אף גילו הצעיר, העמיד רועי דור שלם של לוחמים, מאמנים ומתאמנים.

מאמנים נוספים לדוגמא:

נסי ויצמן – חגורה סגולה

עידן עזריה – חגורה סגולה

רוסלן סרוסי – חגורה סגולה

אורי כהן – חגורה כחולה

נתנאל קלאס – חגורה כחולה

אסף לוי – חגורה כחולה

בניהו בן זקן – חגורה כחולה

מתאמנים ולוחמים לדוגמא:

אלעד עולמי – חגורה חומה

חנוך רז – חגורה סגולה

סתיו שוורץ- חגורה כחולה

אברהם חיים טובול – חגורה כחולה

אשר ביטון – חגורה כחולה

לרשימת המתאמנים הנבחרים 

רוצים לשמוע פרטים נוספים?
מלאו את הטופס וניצור אתכם קשר